Jelena Vilbaum: 4 nõuannet sujuvaks koostööks raamatupidajaga aastaaruande esitamisel

Seoses lõppenud majandusaastaga ning alanud aastaaruande esitamise perioodiga viisime läbi lühiintervjuu Activa pearaamatupidaja Jelena Vilbaumiga, et tuua praktilisi ja kasulikke nõuandeid, mis aitavad vältida peavalu tekkimist nii ettevõtjale kui ka raamatupidajale seoses majandusaasta aruande esitamisega.

Mis on Sinu peamised nõuanded ettevõtjatele, et tagada sujuv koostöö raamatupidajaga aastaaruande esitamisel?

Esiteks olen oma kogemuse põhjal alati klientidele maininud, et aastaaruande esitamisega on vaja alustada võimalikult varakult. See on üks peamisi näpunäiteid, mis ma saaksin ettevõtjatele anda. Seda just seetõttu, et varudes piisavalt aega on võimalus sellega tegeleda rahulikult ning kõik potentsiaalsed probleemid likvideerida ennem, kui aruande esitamise tähtaeg on ukse taga.

Teiseks arvan, et on ülimalt oluline, et raamatupidajale esitatakse korraga kõik vajalikud dokumendid, arved, failid ja ülevaated. Enamasti, kui on tegemist juba olemasoleva kliendiga, kellel korraldatakse juba igapäevaselt raamatupidamist, siis on see samm vähemolulisem, kuid alati tuleb juurde uusi kliente ja päringuid ning selle faktiga arvestamine teeb koostöö märksa sujuvamaks.

Lisaks kogu meie raamatupidamine on korraldatud digitaalselt. Seetõttu on ka ülimalt tähtis, et ettevõtjatel on kehtivad ID-kaardid või e-residentsuse kaardid koos kehtivate sertifikaatidega. Tihtipeale on vaja dokumente allkirjastada ning portaalides end läbi interneti tuvastada. Meil on olnud mitmeid juhtumeid, kus täpselt ennem kliendi aastaaruande esitamist on dokument oma kehtivuse kaotanud ning see on edasi lükanud kogu aruande esitamise protsessi. Sel aastal tuleb seda eriti meeles pidada, kuna riik hakkab kergekäeliselt ettevõtjaid aruande esitamata jätmise eest trahvima. Seega palun, et ettevõtjad veenduksid juba majandusaasta lõpus, et kõik kaardid ja sertifikaadid kehtiksid. Kui kehtivus on lõppenud või hakkab peagi lõppema, siis tehke esimese asjana uus kaart.

Viimaks palun, et ettevõtjad oleksid kohusetundlikud seoses oma raamatupidamisega ning aruannete esitamisega. Olgugi, et raamatupidamine on üks osa, millega paljud ettevõtjad ise otseselt ei tegele, on raamatupidamine ettevõtte korrektse juhtimise ja toimimise lahutamatu osa.

Neid nõuandeid järgides saab iga ettevõtja tagada, et aastaaruanne esitatakse õigeaegselt ja probleemideta.

Kui leiad, et Jelena antud nõuanded on kasulikud, siis jaga seda informatsiooni ka teistega.

Lisaküsimuste korral või huvi tekkimisel meie raamatupidamisteenuste vastu võtke meiega kindlasti ühendust ning leiame Sinu ettevõttele koos parima lahenduse!