Korduma kippuvad küsimused OSS erikorra kohta

Selles postituse anname ülevaate kõikidest korduma kippuvatest küsimistest Euroopa Liidus kehtiva OSS (One Stop Shop) erikorra kohta, mida meie raamatupidajatele esitatakse.

Mis on One Stop Shop?

One Stop Shop (OSS) on Euroopa Liidu sisene käibemaksu aruandlus- ja maksesüsteem, mida on võimalik kasutusele võtta alates 1. juulist 2021. OSS-i abil on võimalik arvestada kogu ELis tekkinud käibemaksu ja tasuda seda vaid ühe tehinguga maksuametile, kus ettevõte on OSS erikorraga liitunud, nt. Eestis.

OSS-i kasutamine võimaldab teavitada ja maksta käibemaksu kahte sorti B2C-müügi puhul Euroopa Liidus:

  • piiriüleste teenuste osutamised;
  • kaupade ühendusesisene kaugmüük interneti vahendusel (ühes EL-i riigis asuva käibemaksuga maksustatava kauba müümine teises EL-i riigis asuvale kliendile).
 

Mis on OSS-i eesmärk?

OSS-i eesmärk on leevendada müüja kohustust registreerida, deklareerida ja tasuda käibemaksu eraldi igas ELi liikmesriigis, kus nende kliendid on teenuseid või tooteid ostnud. Kasutades OSS-i, valmistatakse vaid üks käibedeklaratsioon, mille Eesti ettevõtja saab esitada Maksu- ja Tolliametile, kui ettevõte on Eestis OSS-i kasutama registreerunud.

Kes saavad OSS-i kasutada?

OSS käibemaksustamise erikorda on võimalik kasutada kõikidel EL-is asuvatel ettevõtetel, kes osutavad teenuseid piiriüleselt või müüvad kaupa interneti vahendusel teise EL-i riiki.

Millised on OSS-i erinevad tüübid?

OSS-i on kahte tüüpi:

  • Liidusisene OSS

Kui Sinu ettevõte on asutatud EL-is, saad liidusisese OSS-i abil esitada käibemaksu ühendusesisese kaugmüügi ja EL-i klientidele teenuste müügilt.

Kui ettevõte asub väljaspool EL-i, on siiski võimalik kasutada liidusisest OSS-i, kuid ainult kaupade ühendusesisesest kaugmüügist teatamiseks.

  • Liiduväline OSS

Kui Sinu ettevõte ei asu EL-is, on võimalik liiduvälist OSS-i kasutada käibemaksu deklareerimiseks ainult  teenuste müügilt EL-i klientidele. Selleks on Sul vajalik registreerida enda ettevõte enda valitud EL-i riigi maksuametis.

Siinkohal on tähtis märkida, et üleeuroopaline kaugmüügi piirmäär OSS-i puhul on 10 000 eurot. Piirmäär rakendub ainult siis, kui Sinu ettevõttel on Euroopa Liidus püsiv tegevuskoht (alaline aadress, kust tarnida või teenuseid osutatakse). Kui teil on mõnes liikmesriigis ainult käibemaksukohustuslase number, ei loeta seda tavaliseltpüsivaks tegevuskohaks.

Kas OSS-i või IOSS-i kasutamine on kohustuslik?

Kummagi käibemaksu erikorra kasutamine ei ole kohustuslik. Samas, kui oled oma ettevõtte registreerinud eirkordasid kasutama, peaksid siiski neid rakendama kõigi Euroopa Liidu klientidele suunatud müügitehingutes. Kui Sa ei soovi erikordasid kasutada ega neid kasutama registreerida, pead arveldama ja maksma käibemaksu eraldi igas liikmesriigis riigis, kuhu müüd oma tooteid või teenuseid.

Kuidas mõjutab OSS mind kui müüjat?

Alates 1. juulist 2021, kui tarnid kaupu või teenust Eestist klientidele üle kogu EL-i, on võimalik kogu EL-i müügist saadud käibemaksu deklareerimiseks kasutada OSS-i. Eelnevalt OSS-ile, oli kohustuslik registreerida, deklareerida ja maksta igas EL-i riigis käibemaksu, kus kaugmüügi piirmäär oli ületatud. OSS võimaldab selle asemel registreerida käibemaksukohustuslaseks vaid Eestis ja kord kvartalis esitada OSS deklaratsioon maksuametile.

Lisaks, eelnevalt paigas olnud riigipõhised EL-i kaugmüügi piirmäärad eemaldati ning asendati ühtse üleeuroopalise piirmääraga 10 000 eurot.

Millises liikmesriigis peaksin registreeruma?

Kui soovid registreerida OSS-i, on võimalik seda teha mis tahes EL-i liikmesriigis, kui oled ettevõtte registreerunud käibemaksukohuslaseks selles EL-i liikmesriigis. Kui ettevõte ületab üleeuroopalise künnise 10 000 eurot, oled kohustatud registreeruma oma ettevõtte käibemaksukohustuslaseks või registreeruma kasutama OSS-i.

 Mida peaksin tegema pärast OSS-i registreerumist?

Kui oled oma ettevõtte registreerunud OSS-i, peaksid seda kasutama kogu kaugmüügi käibemaksu arvestamiseks ja deklareerimiseks. Samuti peaksid jätkama eraldi käibemdeklaratsioonide esitamist Maksu- ja Tolliametile. OSS on mittesiseriikliku ja EL-i sisese käibemaksu lihtsustatud deklaratsioon, seega on kohustus jätkuvalt esitada riigisiseste tarnete kohta käibedeklaratsiooni.

Kas ma saan kasutada OSS-i sisendkäibemaksu tagasinõudmiseks või käibedeklaratsioonide tasaarvestamiseks?

Ei, OSS võimaldab tasuda ainult väljundkäibemaksu ja seda ei saa kasutada sisendkäibemaksu tagasinõudmiseks.

Juhul, kui Sinu küsimust ei ole me veel siin kajastanud või soovid abi saada oma ettevõtte raamatupidamisega, siis võta meiega julgelt ühendust!